فرش ماشینی

فرش کاشان از گذشته تا امروز

فرش کاشان از گذشته تا امروز

آوازه و شهرت فرش کاشان بر هیچ کس پوشیده نیست .و همه جا و همه کس فرش را با برند فرش کاشان می شناسند .حتی در کشور چین منطقه ای را به اسم کاشان بنا گذاشته اند و در آن به بافت فرش مشغول هستند که هرگز از نظر کیفیت و اصالت به پای فرش کاشان نمی رسد.

در این مقاله به بررسی فرش کاشان می پردازیم .تا بفهمیم علت شهرت و آوازه ی فرش کاشان در جهان چیست ؟و این فرش چه پیشینه ای داشته و اکنون جایگاه فرش کاشان کجا می باشد ؟

فرش کاشان

مقاله مرتبط : فرش ماشینی

تاریخچه فرش کاشان

شهر کاشان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران و جهان به شمار می رود .و بنا به روایان و مستندات ، شهر کاشان در زمینه ی تولید فرش ید طولایی داشته است .در زمان صفویه اوج شکوفایی این هنر اصیل بوده است .به گونه ای که پادشاهان صفوی به هنر بافندگی مردمان این مرز و بوم علاقه ی وافری نشان داده ، و فرش کاشان را مورد توجه خود برای تولید انبوه قرار داده اند .

در دوران شاه طهماسب صفوی بافت و تولید فرش کاشان به اوج خود می رسد .و در دوران پادشاهی شاه عباس صفوی کارگاه های قالی بافی در اصفهان و کاشان دایر میگردد و فرش کاشان به سطح یک هنر ملی ارتقا جایگاه میدهد و مورد اقبال بومی و ملی قرار می گیرد .

لازم به ذکر است در فرش کاشان که در ان دوران بافته می شود الیاف از جنس طلا و نقره و ابریشم به کار می رفت .

و جوشقان ، نیاسر و قمصر و اران و بیدگل از جمله شهرهای کاشان بوده اند ،که به بافت فرش کاشان مشغول بوده اند .

البته لازم به ذکر است که فرش کاشان در گذشته به صورت دستباف تولید میشد و امروزه به دنبال ان هنر فرش کاشان در زمینه تولید صنعتی به صورت ماشینی تولید شده وبه دنیا عرضه می گردد.

از نامداران این حوزه ، استاد میرزا نصرالله و استاد افسری هستند ،که از صاحبان نام حوزه ی فرش کاشان بوده اند .

فرش کاشان از نظر طرح و نقشه به فرش های اصفهان شباهت دارد .در فرش های قدیمی تصویر پرندگان در حاشیه و لچک و ترنج به کار می رفت که اکنون بیشتر گل های شاه عباسی به چشم می خورد .

رنگ های فرش کاشان بسیار زنده بوده و کنتراست بالایی دارد .رنگ های لاکی ،سبز ، پوست پیازی ، انواع خاکی ، گلی و ….از جمله رنگ های فرش کاشان هستند .

 

فرش های کاشان

میتوان فرش بوم لاکی را مخصوص کاشان دانست .و طرح محتشم با رنگ بوم لاکی یکی از دستبافت های کاشان است .که امروزه چه فرش دستباف چه فرش ماشینی به دلیل اینکه تقاضای سراسری در کشور و جهان دارد ، در رنگ های مختلف و ملایم بافته میشود تا مورد پسند متقاضیان قرار بگیرد .

 

فرش ماشینی کاشان

فرش کاشان همانطور که گفته شد تنها در زمینه ی دستباف فعالیت و سابقه ندارد .علاوه بر ان فرش های ماشین بافت یا همان فرش ماشینی کاشان آوازه و صادرات جهانی دارد .و فرش کاشان جایگاه دوم جهان را در صادرات دارد.و رتبه و جایگاه اول را فرش ترکیه دارد .

فرش ماشینی گونه ی مصنوعی فرش است که با الیاف مصنوعی به وسیله ی ماشین آلات صنعتی بافته می شود .و به دلیل سرعت بالای تولید ان و قیمت مناسب و ارزان ان نسبت به نوع دستباف ، به زودی جایگاه خود را در بین خریداران و بازاریان پیدا کرد .

 

تاریخ فرش ماشینی

فرش کاشان در نوع ماشینی ان در حدود 40 سال پیش در اوایل دهه ی 50 ظهور کرد .اولین فرش ماشینی تولید ایران در کارخانه ی مخمل ابریشم کاشان با الیاف مصنوعی براق و پرز و خاب نسبتا کوتاه با وزن سبک بافت شد .و روانه ی بازار گردید .

و این محصول مورد استقبال مردم قرار گرفت ، تا اینکه خاندان لاجوردی از سرمایه داران نیک کشور تصمیم به تولید انبوه فرش کاشان به صورت انبوه کردند .

ماشین آلاتی که در ان زمان برای تولید فرش کاشان در نوع ماشینی ان به کار می رفت ، دستگاه های تکسیما ،وندویل بود.

در زمینه و حوزه ی تولید فرش کاشان به خصوص بخش ماشینی ان در سال 1365 تحول چشم گیر و شگرفی صورت گرفت و بیش از 600 واحد تولیدی کوچک و بزرگ برای تولید فرش کاشان به وجود امد .علاوه بر کارخانجات تولیدی ، یکسری اشتغال و امکانات برای عرضه ی راحت فرش کاشان به وجود امده که فروشگاه های اینترنتی از این دست می باشند .

که فرش کاشان به صورت فروش مستقیم ، فروش اینترنتی و فروش در فروشگاه های مختلف به صورت حضوری و اینترنتی عرضه می گردد.

خالی از لطف نیست ، اگر ذکر شود ، فرش ماشینی کاشان توانسته است در یونسکو با شماره 00383 ثبت جهانی گردد.

 

ویژگی های فرش کاشان

فرش کاشان از محبوب ترین محصولات است برای منازل ایرانی ، که تمامی خریداران فرش ماشینی به دنبال خرید محصولات کاشان هستند .

از ویژگی های مخصوص فرش کاشان که بیشتر فرش های دستباف به این نوع ویژگی اصیل شناخته می شود ، حاشیه ی سرمه ای و زمینه ی لاکی و دارا بودن ترنج به شکل لوزی و مایل به بیضی است .رجشمار بین 30 تا 45 دارند .

ویژگی دیگر فرش های ماشینی کاشان 8 و 10 رنگ بودن ان هاست .و اینکه در دسته های 700 شانه و 1000 و 1200 شانه بافته می شوند .

 

پنج رنگ اصلی فرش کاشان

از رنگ ها ی اصلی که در فرش کاشان به کار می رود ،رنگ مله ای ،رنگ شکری ، رنگ کرم و صورتی پر رنگ می باشد .

رنگ چهره ای رنگ پنجم فرش کاشان میباشد که همان رنگ صورتی کمرنگ است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *