دسته‌بندی نشده

برطرف کردن بوی نامطبوع فرش

برطرف کردن بوی نامطبوع فرش

فرش هر چه که باشد ، بعد از مدتی کثیف شده و یا حتی در اثر رفت وامد و یا ریختن اب یا ماده ای روی ان ، بو میگیرد .در اینجا به شما اطلاعاتی میدهیم ، شاید به وسیله ی ان بتوانید ، بوی نامطبوع فرش منزل تان را از بین ببرید .

مقاله جالب : بهترین رنگ فنگ شویی برای دکوراسیون

 

بوی بد فرش

اگر فرش شما بو بگیرد به دلیل گستردگی ان در منزل تان ، این بو در کل فضا پخش خواهد شد .بوی نامطبوع فرش سبب کلافگی اهالی منزل میشود .و به دلیل اینکه این بو در همه جای منزل یا اتاق به مشام میرسد باعث می شود ، به ادم این فکر بیافتد که کل خانه کثیف است .مخصوصا این موضوع برای کسانی که وسواس دارند و به تمیزی و رایحه ی پاکی علاقه دارند موضوعی کلافه کننده باشد .

برای رفع این موضوع باید به فکر چاره باشیم .و از راه حل های خانگی مدد بگیریم .

موادی مانند جوش شیرین و روغن ضروری و …. از این دست مواد هستند که در ادامه روش استفاده از این مواد را برای شما شرح میدهیم .

 

بهترین راه حل برای رفع بوی بد فرش

برای رفع بوی بد می توان از مواد طبیعی استفاده کرد .که هم در برخی موارد بسیار کارامد هستند و هم اینکه بسیار کم هزینه می باشند .جوش شیرین یکی از این مواد است و بوی بد ناشی از رطوبت را از بین می برد .اسطو خودوس هم رایحه ای خوش بو دارد که برای از بین بردن بوی بد به کار می رود .از گیاهانی نظیر :

صندل ، رز ، سدر ، یاسمن نیز استفاده میگردد.

 

جوش شیرین و روش استفاده از ان

جوش شیرین

برای رفع بوی بد فرش با استفاده از جوش شیرین، باید روی قسمتی که بوی بد دارد جوش شیرین بریزیم .سپس ان را با جارو یا فرچه مالش دهیم . اگر این کار را انجام دهیم پنجاه درصد عملیات حل شده است و باید بعد از 24 ساعت ان مقدار از ماده را  که روی فرش باقیمانده است را به کمک جارو دستی از سطح فرش جدا کنیم .و بعد از ان به وسیله ی جارو برقی پاکسازی دقیق را انجام دهیم .سپس سطح فرش را به وسیله ی یک دستمال نیم خیس تمیز کنیم .

در مرحله ی نهایی ، یک قاشق سرکه سفید را در لیوان اب ریخته و هم می زنیم ومحلول سرکه سفید را روی فرش میکشیم یا اینکه به وسیله ی یک اسپری می پاشیم .15 دقیقه صبر می کنیم .و فرش را با اسفنج و شامپو می شوییم تا اگر احتمالا اثری از جوش شیرین وسرکه مانده است نابود گردد. با انجام این مراحل بوی بد فرش از بین خواهد رفت.

 

اسطو خودوس و روش استفاده از ان

رایحه ی این ماده ارامش بخش است .و برای رفع بوی بد فرش تاثیر گذار است .ابتدا گل های تازه ی اسطوخودوس را به مقدار نصف پیمانه خرد می کنیم . ان را در هاون ریخته و له می کنیم .عطری خوش از ان بیرون می اید .در این مرحله باید به اندازه ی یک پیمانه جوش شیرین به گل ها اضافه کنید .و ان ها را به خوبی مخلوط کنید .این محلول را روی مناطقی از فرش که بو میدهد بپاشید و حدود نیم ساعت تا یک ساعت به حال خود بگذارید .خاصیت جوش شیرین این است که بو را از بین ببرد و خاصیت گل ها این است که به فرش بوی خوش بدهد .

اگر یک شب تا صبح اجازه دهید که محلول روی فرش بماند کارساز تر خواهد بود .بعد از اینکه این مدت زمان گذشت ان را به وسیله ی جارو برقی از روی فرش جمع کنید .

 

استفاده از روغن ضروری

از این روغن نیز برای رفع بوی بد استفاده میشود .روغن ضروری یک روغن فرار است که باعث می شود در صورت استفاده از ان لکه ای روی فرش باقی نماند .اگر این روغن را با جوش شیرین مخلوط به راحتی بوی نامطبوع فرش را از بین می برد .

این روغن را از قسمت هایی از گیاه که معطر است به دست می اورند ، مثل برگ و گل و پوست که با توجه به سلیقه ی خود می توان ان را استفاده کرد .

اگر دوست دارید فرش تان بوی گل بدهد از رز و یاسمن و اسطوخودوس استفاده کنید .اگر به مرکبات و بوی انها علاقه دارید از لیمو و پرتقال استفاده کنید ، اگر به بوی تند علاقه مندید ، چوب صندل ، سدر و نعنای هندی انتخاب کنید .برای تهیه کردن این مواد معطر به مقدار 20 قطره از روغن ضروری را در نصف پیمانه جوش شیرین بریزید و ان را به قدری ترکیب کنید ، تا حسابی مخلوط شوند .این مخلوط را در قسمت هایی از فرش که بوی بد داند بریزید و بعد از گذشت یک روز ، با جاروبرقی فرش را پاکسازی کنید .

 

کاربرد روغن اسانس

استفاده از روغن اسانس یک روش دیگر است .برای ارزان تمام شدن باید ان را با جوش شیرین یا دیگر خوشبو کننده ها ترکیب کرد .برای استفاده از این روغن ، حدود 15 الی 20 قطره از روغن را با جوش شیرین به اندازه ی نصف پیمانه مخلوط می کنیم و ان را به خوبی هم میزنیم .

این مخلوط را روی بخشی از فرش که بوی بدی دارد میریزیم یا ان را اسپری می کنیم .بعد از انکه مقداری روی فرش ماند ، فرش را پاکسازی میکنیم .

 

از بین بردن بوی بد ادرار

هر خانه ای که بچه در ان وجود دارد ممکن است به خاطر فرش پذیرایی و نشیمن یا فرش اتاق کودکشان دچار دردسر گردند و گاها فرش منزل شان دچار بوی ادرار گردد.برای ازبین بردن بوی ان می توان از جوش شیرین یا ارد ذرت استفاده کرد .به این صورت که در محل مورد نظر مقدار زیادی جوش شیرین یا ارد ذرت بریزید تا به حالت لایه لایه ای کلفت دراید و بعد از گذشت 24 ساعت انتظار ان محل را با جارو برقی تمیز کنید .

استفاده از سرکه هم می تواند چاره ی کار باشد .به این ترتیب که سرکه سفید را داخل اسپری می ریزیم و ان را با فرچه یا پارچه به فرش می ساییم .اول لکه را از بین می بریم سپس سرکه را استفاده میکنیم .در غیر اینصورت سرکه باعث می شود که لکه بدتر شود و در واقع باید از سرکه برای از بین بردن بوی ادرار استفاده کرد .

 

رفع بوی نامطبوع فرش ناشی از رطوبت

گاهی بعد از شستن فرش در فصل زمستان به دلیل اینکه آفتاب به میزان کافی به آن نخورده ممکن است بوی رطوبت استشمام شود. ابن بو بعد از انتظار طولانی از بین خواهد رفت. اما اگر بخواهید زودتر از شر این بو راحت شوید باید از موادی چون اسطوخودوس ، روغن ضروری و … استفاده کنید.

 

استفاده از بوراکس برای رفع بوی فرش

بوراکس ماده ای غیر سمی است که در دسته نمک های قلیایی قرار دارد و قادر است بوی نامطبوع فرش را به خوبی از بین ببرد. برای استفاده از بوراکس آن را روی فرش بپاشید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس آن را با جاروبرقی جمع کنید. برای افزایش تأثیر بوراکس از روغن ضروری یا گل می توانید استفاده کنید که سبب ماندن رایحه ای خوش روی فرش خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *