دکوراسیون

تاثیرات رنگ در دکوراسیون

تاثیرات رنگ در دکوراسیون

نمی توان دنیای اطراف خود را بدون رنگ تصور کرد .هر رنگ معنی و تاثیر مخصوص خود را دارد .و هر فرد واکنش متفاوتی نسبت به هر رنگ دارد .مثلا یک نفر عاشق رنگ زرد است و دیگری نمیتواند در کنار رنگ زرد ارامش داشته باشد .

این سلایق متفاوت افراد نسبت به هررنگ است که ، در انتخاب رنگ ها در پوشاک و دکور زندگی و وسایل شان تاثیر گذار است .اما رنگ ها خود ، هر کدام اثرات فیزیکی و روانی دارد که بر محیط و افرادی که در ان زندگی می کنند اثر گذارند .

برای استفاده درست از رنگ ها باید انها را شناخت و معانی انها را دریافت .

مقاله مرتبط : بهترین رنگ برای فنگ شویی منزل چیست ؟ 

 

 

معنی و مفهوم رنگ ها

محققان تا به حال علی رغم تحقیقات بسیار نتوانسته اند که دسته بندی ای را پیدا کنند که طبق ان واکنش افراد مختلف به رنگ های متفاوت را دریابند .انها به این اعتقاد دارند که افراد طبق فاکتورهای متفاوتی به رنگ ها عکس العمل نشان می دهند .

این فاکتورها از این قرار هستند :

فرهنگ ، جنسیت ، سن ، موقعیت احساسی و ذهنی ، تجربه های خاص فردی

البته شدت و نوع این واکنش ها نیز در افراد منحصر به فرد است .

 

روان شناسی رنگ ها تنها به بخش اکادمیک محدود نمی شود .بلکه گستره ی ان در تمامی شاخه ها تاثیر گذار است .در دنیای تجارت هم امروزه این علم تاثیر گذار است .

نگاهی به رنگ ها بیاندازید و کمی فکر کنید ببینید چه تاثیری درشما می گذارد ؟ بعد معنی این رنگ را بخوانید ببینید تا چه حد درست تاثیر گرفته اید .

البته این نکته هم قابل ذکر است که هر کس بسته به حالات درونی اش تاثیرات متفاوتی از رنگ ها می گیرد .مثلا افراد افسرده خیلی بیشتر و سریع تر از رنگ های مشکی و تیره تاثیر می گیرند و ممکن است این رنگ ها را بر طبق حال و هوای گرفته درونشان انتخاب کنند ، اما این رنگ ها در دراز مدت تاثیرات بیشتری بر افسردگی و غم انها می گذارد ، در صورتی که یک انسان سالم ، از رنگ مشکی لذت ببرد اما بعد از مدتی متوجه تغییر روحیه ی خود بشود و ان رنگ را تغییر دهد و یا اینکه لباس خود را تغییر دهد و رنگ شادتری انتخاب کند .

پس هر تاثیری که دوست دارید بگیرید ، سعی کنید رنگی که این تاثیر را در شما ایجاد می کند را انتخاب کنید .

یا یک مثال دیگر برای شما ، اینکه ، اگر کسی در اقیانوس غرق شده باشد ، دیگر رنگ ابی رنگ مفرح و تاثیر گذار برای او نخواهد بود .

 

رنگ قرمز

رنگ قرمز یکی از رنگ هایی است که اکثر افراد ان را دوست دارند و از ان انرژی می گیرند و با ان ارتباط برقرار می کنند .احساساتی از ادم را بر می انگیزد ، احساساتی نظیر قدرت ، رشادت ، تخطی ، بر انگیختگی جنسی و هیجان به ان نسبت داده می شود .

قرمز با افزایش ضربان قلب انرژی را افزایش میدهد .و تنها انداختن هاله ای از رنگ قرمز بر روی هر چیز توجه ها را به سوی ان جلب می کند .

چه علامتی برای هشدار خطر ، چه علامت عشق ، قرمز رنگی است که برای جلب توجه شما انجاست .

 

رنگ نارنجی

نارنجی دو حالت دارد یا افراد را عاشق خود می کند ، یا اینکه افراد از ان متنفرند .نارنجی با زرق و برق ، گرما ، انرژی ، توانایی ، خورشید ، و اسایش در ارتباط است .

اگر فردی سرمایی هستید و در یک منطقه ی سردسیر زندگی می کنید ، می توانید علی رغم ، گرما بخشی منزل تان از رنگ نارنجی در دکوراسیون منزل تان استفاده نمایید .

 

رنگ زرد

رنگ زرد رنگ خوشحالی و شادی است .باعث خرسندی و سعادتمندی می شود .مردم با مشاهده ی رنگ زرد ، اشتیاق ، جوانی ، و سرور و انرژی را حس می کنند .خوش بینی و نیک اندیشی از جمله احساس هایی است که از رنگ زرد بر می خیزد .

هر رنگ طیف های رنگی متفاوتی دارد .و هر طیف رنگی خواص و تاثیرات خودش را دارد .برخی از رنگ های زرد هستند که ممکن  است خلاقیت وارامش را افزایش دهند و برخی دیگر هستند که سبب ایجاد ترس و اضطراب می گردند .

 

رنگ سبز

سبز رنگی سرد و ارامش بخش است .برای به تصویر کشیدن عناصر سمبلیک مورد استفاده قرار می گیرد .و بعد از ابی رنگ پر طرفدار بین مردم است .رنگ سبز به وفور در طبیعت به کار رفته است ، و رنگی است که از نظر قران زیباترین رنگ به شمار می رود .

سایه های سبز حس طراوت و تازگی و نو شدن ، تعادل و ارامش و تسکین را به افراد القا می کند .

اگر سبز با ترکیبات نامناسب در منزل انتخاب گردد ، احساسات نامناسب نظیر بی حالی و ناخوشی را در فرد ایجاد می کند .سبز به طور کلی یک رنگی است نماد ، صلح ، افتخار افرینی ، خوش شانسی ، باروری و حاصلخیزی .

 

رنگ ابی

ابی بهترین رنگ است و این اعتقاد اکثر مردم است .به این دلیل که انتخاب این رنگ باعث ایجاد هورمون های شیمیایی خاصی در بدن می شود.که ارامش را زیاد می کند .ابی ، سبب به وجود امدن احساساتی نظیر اعتماد ، اطمینان ، صداقت و وفاداری ، منطق ، سکوت و توجه را همراه دارد .کمی به اسمان نگااه کنید و یا اینکه فکر کنید در کنار دریا چه احساسی دارید ؟

برخی از ترکیبات رنگ ابی پرتحرک تر و برخی سردتر و خنثی تر است .و توانایی ورزشکاران و کارمندان را افزایش می دهد .

 

رنگ بنفش

رنگ بنفش توانایی این را دارد که میان سردی رنگ ابی و انرژی زیاد رنگ قرمز ، تعادل ایجاد کند . گاهی ذهن افراد را درگیر می کند وانها را مضطرب می کند و از ان افراد درونگرای افراطی می سازد .و به همین دلیل است که از ان در راه عرفان و کسب معرفت و دانش استفاده می شود .

در ضمن یک رنگ تجملاتی نیز می باشد .

 

رنگ مشکی

رنگی است کاملا قدرتمند که تمام رنگ ها در منزل را تحت تاثیر قرار می دهد .اگر می خواهید توجه کسی را از جایی بردارید می توانید در محلی از منزلتان از ترکیب رنگ مشکی با رنگی دیگر استفاده کنید .

زیرا اگر در منزل شما ، مثلا پرده تان به رنگ مشکی باشد ، محال ممکن است به طور ناخود اگاه توجه شما به این رنگ قدرتمند جلب نشود و از ان تاثیر نگیرید .

 

رنگ قهوه ای

رنگ قهوه ای احساس ارامش و قدمت به ادمی می دهد .و یک نوع سادگی و طبیعی بود ن و پایداری در افراد ایجاد می کند .مردم به رنگ قهوه ای اطمینان دارند .

 

رنگ های متنوع و بسیاری در اطراف خود می بینیم که در اینجا تنها چند مورد ذکر شد .

رنگ ها بسته به تنالیته ی شان و اینکه کمرنگ تر یا پررنگ تر باشند تاثیرات متفاوتی دارند .و اینکه چه مقدار براق یا کدر باشند نیز اثر گذار است .

درادامه نقش این رنگ ها در دکوراسیون منزل تان را بدانید .و بخوانید هر رنگ بهتر است در کنار چه رنگ یا رنگ هایی بیاید و چه تاثیری در فضا و حال و هوای منزل شما خواهد داشت .

 

 

نقش رنگ ها در منزل

برای چیدمان منزل تان بهتر است که در مورد روان شناسی رنگ ها بدانید و زمانی که می خواهید، وسایل تان را تهیه کنید در رنگهای زیباتری ، خریداری کنید و در چیدمان منزل تان نتیجه ی بهتری بگیرید .

رنگ ها هم در فضای خارجی و هم داخلی ، هم تجاری و هم اداری تاثیر گذار است .یکی از کارهایی که در مکان های تجاری برای فروش بیشتر انجام میدهند این است که از رنگ های زیبا در تزیین مغازه و دکور خود همچنین تولید ، اگهی های تبلیغاتی با رنگ های جذاب کمک میگیرند .

رنگ سفید یکی از رنگ هایی است که میتوانید ، امید بیشتری برای فروش منزل خود داشته باشید .

 

نمای خارجی ساختمان تان

توصیه می شود که از رنگ هایی که دوست دارید در رنگ کردن فضای داخلی منزل خود استفاده کنید .مهم نیست که تا چه اندازه عاشق رنگ صورتی یا زرد هستید ، به هیچ وجه در رنگ امیزی نمای خارجی منزل خود از ان استفاده نکنید .

رنگ نماهای خانه های اطراف هم مهم است و شما باید منزلتان را هماهنگ با انها رنگ کنید و از فضای محلی و شهری تبعیت کنید .

زیبایی کل خانه های محلی را در نظر بگیرید و از رنگ های سفید استخوانی ، ابی ، کرم ، بژ ، سبز و زرد استفاده نمایید .

 

در و پنجره ها

اگر بودجه  ی کافی ندارید که کل خانه را رنگ کنید بهتر است که در و پنجره ها را رنگ کنید .درب ورودی خانه را به رنگ های گرم رنگ امیزی نمایید زیرا از بخش های دیگر مهمتر است .و رنگ ان را از میان خانواده ی رنگ های گرم انتخاب کنید تا هر کس وارد خانه ی شما می شود با دیدن رنگ در خوش امد گویی گرمی را احساس کند و این حس را بگیرد که دارد به فضای دنج و تمیز و گرمی وارد می شود .

اجری ، قهوه ای و ابی و سبز پررنگ از جمله بهترین گزینه ها به شمار می اید .

 

فضای داخل منزل

در فضای داخلی رنگ های روشن و خنثی اتاق تان را بزرگتر و دلباز تر نشان می دهد .و مثل همیشه رنگ سفید از اولین گزینه هاست .در انتخاب رنگ در منزل تان رنگی را انتخاب کنید که صرف نظر از علاقه ی شما برای همه ی افراد خانه و تمام کسانی که به منزل شما می ایند خوشایند بوده و باعث ایجاد حس صمیمیت و ارامش در انها شود و احساس گرمی و ارامش در منزل شما کنند .

در ادامه در مورد تاثیر رنگ های پیشنهادی صحبت می شود

 

رنگ قرمز

رنگ قرمز اشتها برانگیز است و اکثر رستوران ها از این رنگ استفاده می کنند پس پیشنهاد خوبی است که رنگ اتاق غذاخوری تان را به رنگ قرمز تزیین کنید .تا علاوه بر استفاده از رنگ مورد علاقه تان در منز لتان ، تاثیر خوبی هم در فضای غذاخوری تان از این رنگ بگیرید .

 

رنگ نارنجی

خصوصیاتی شبیه رنگ قرمز دارد اما باعث ایجاد گرمی و حس صمیمیت می شود ، پس می توانید در بالکن ها یا اتاق نشیمن تان که ساعاتی از روز را با خانواده در ان سپری می کنید استفاده کنید ، زیرا این رنگ باعث جذب افراد و گرداوری انها در اطراف خود می شود .

 

رنگ زرد

افتابی و روشن میتواند در فضاهای خانوادگی یا مناطقی از خانه که نور کافی ندارند استفاده گردد.مثل فضاهای راهرو و یا کرویدور ها

 

رنگ ابی

رنگ ارامشبخش و تسکین دهنده است ؟ شما در کجا ها  و کدام مناطق منزلتان به ارامش و تمدد اعصاب نیاز دارید ؟ درست حدس زدید !!

در اتاق خواب و حمام منزلتان .می توانید در این دو مکان ریلکس کنید و رنگ ابی خود می تواند به این هدف شما کمک کند .

به همین دلیل پزشکان از این رنگ در مطب خود استفاده می کنند .

اما یک نکته در رنگ ابی برای کسانی وحود دارد که دوست دارند رژیم بگیرند .رنگ ابی جلو اشتها را می گیرد .و اگر در اشپزخانه یا اتاق غذا خوری قرار بگیرد ، جلوی اشتهای تان را می گیرد .

 

رنگ سبز

رنگی است که هم می تواند ارامش بخشد و هم می تواند گرما ایجاد کند .سبز همان احساسات ابی را دارد با این تفاوت که قدری گرم تر و صمیمی تر است .برای اتاق های افتاب گیر مناسب است و ایجاد احساس خنکی می کند و برای اشپزخانه نیز رنگ خوبی است و حسی از سلامتی و تازگی را در ادم بر می انگیزد .

 

رنگ بنفش

کسانی که طرفدار این رنگ هستند ، میتوانند از این رنگ در اتاق تلویزیون و اتاق مطالعه شان استفاده کنند .و یا اینکه برای فضای بازی بچه ها مناسب است .هم ویژگی انرژی بخشی قرمز را دارد و هم رنگ ابی در دل ان باعث ارامش بخشی ان می شود .

 

در اخر

سلیقه ی رنگی افراد متفاوت است ، و اطرافیان بسته به رنگ هایی که از شما میبینند و تاثیری که از ان می گیرند ، برداشت خاصی از شما می کنند و 60 درصد پذیرش یا عدم پذیرش هر چیزی توسط انسان با توجه به رنگ ها صورت می گیرد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *