دکوراسیون

ایا جارو زدن فرش روش خاصی دارد ؟

ایا جارو زدن فرش روش خاصی دارد ؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که جارو زدن مگر روش خاصی دارد؟ در این مقاله به شما اطلاعاتی داده می شود که در ان روش های صحیح جارو زدن بیان می شود که باعث افزایش طول عمر فرش میشود .

جارو زدن کاری است که ما همیشه در زندگی خود انجام میدهیم ، و اسان به نظر میرسد .اما باید به دقت انجام گردد زیرا با طول عمر فرش و انسان ارتباط مستقیمی دارد.

شاید شما جز ان دسته افرادی باشید که عادت به نظافت دارید ، و شاید جز ان دسته افرادی باشید که هر چند ماه یکبار به یاد نظافت می افتید و احساس می کنید سرتان شلوغ است و نمی توانید به درستی به کارهای منزل تان برسید ، پس دسته ی اول شاید از این متن تعجب کنند و دسته ی دوم حوصله ی خواندن این متن را نداشته باشد ، اما کسی که این متن را می خواند با یکسری نکات در جارو زدن و نظافت فرش اشنا می شود که باعث افزایش اگاهی او در این مقوله میشود .

مقاله مرتبط : برطرف کردن بوی نامطبوع فرش

 

چرا باید از فرش محافظت شود ؟

یکی از مهمترین لوازم در منازل ما فرش ها هستند .فرش ها برای نرم کردن محل زندگی مورد استفاده قرار می گیرند ، و از نظر زیبایی نقش مهمی در زندگی ما ایفا می کنند .انواع مختلفی دارند که قیمت های متنوعی دارند که هر کدام ارزش متفاوتی دارند و به مراقبت احتیاج دارند ، فرش اگر مراقبت نشود زود از عمر ان کاسته میشود .و دوباره هزینه ای به خانواده ها تحمیل می کند.شاید شما فرشی بسیار خوب که برای سالیان متمادی برای تان مناسب است را تهیه کنید اما از نظافت ان غافل بمانید ، همین امر سبب می شود چندین سال بعد که فرش عمر خود را کرد ، شما را با هزینه ای مضاعف روبرو کند ، برای تهیه ی فرشی جدید، زیرا فرش قبلی در اثر گردو غبار یا پوسیدگی یا شکستگی قابل استفاده نمی باشد .

جارو زدن صحیح

از اسان ترین مراقبت هایی که فرش نیاز دارد ، جارو خوردن مرتب و منظم و درست و اصولی است .جارو زدن درست نیاز به تخصص ندارد .کاری بسیار اسان و جذاب است که وقتی ان را با جارو زدن خودتان مقایسه کنید ، مشاهده خواهید کرد ، که  انجام کار به روش درست ان چه میزان زیبا و لذت بخش است و چقدر کار را اسان تر می کند .

شاید بی ربط نباشد اگر به بعد روانی انجام کارها اشاره گردد.شاید این جارو زدن شما را و میزان دقت تان به کارهایی که میکنید را افزایش دهد .یا مشخص کند تا چه اندازه به کار هایی که میکنید دقت می کنید ؟

و یک تلنگری باشد که شاید خیلی کارها انجام میدهند اما نمیدانید درست انجام میشود یا خیر ؟و از جارو کردن شروع کرده و به نحوه ی صحیح انجام ان دقت کنید و این را به بقیه کارهایتان سرایت دهید .

 

جهت جارو زدن

مهم ترین و اصلی ترین نکته ای که در جارو زدن وجود دارد ، جهت جارو زدن است .جارو زدنی صحیح است که در جهت خواب پرزهای فرش باشد .اگر جارو زدن در جهت پرزها نباشد ، به پرزها فشار وارد می اید که به مرور سبب این میشود که عمر فرش کاهش یابد .به این صورت که ابتدا شاهد جمع شدن پرزهای زیاد بر روی فرش خواهیم بود ، سپس در اثر تکرار این کار حتی باعث کنده شدن پرزها شده و در این صورت فرش ما کم کم پاره خواهد شد .

همچنین ، جارو کردن در جهت خاب فرش ، کار را راحت تر خواهد کرد و به فشار کمتری احتیاج دارد.

 

روش پیدا کردن خاب فرش

روش پیدا کردن خاب فرش بسیار اسان است .بر روی فرش به ارامی دست بکشید ، جهتی که دست شما به راحتی روی فرش حرکت میکند ، جهت خواب فرش است .اما وقتی دست تان را روی فرش می کشید و حالت خشنی پیدا می کنید و پرزها با حرکت دست شما بلند می شوند این جهت خواب فرش نیست و جهت برعکس ان است .و جارو نیز مثل دست شما باید به راحتی روی فرش حرکت کند که به پرزهای فرش فشار نیاورد .

 

جارو زدن صحیح در ابتدای کار

در هنگام خرید فرش مشاهده می شود که پرزهای زیادی روی فرش وجود دارد که به تمام وسایل و لباس های شما می چسبد ، برای افزایش طول عمر فرش تان در همان ابتدا که فرش تان را تهیه می کنید ، ان را جارو بزنید و پرزهای روی ان را جمع کنید که این پرزها به داخل فرش نرود و در ان نماند .

 

چه نوع جارویی برای جارو کردن مناسب است ؟

جاروهایی وجود دارند که برای صحیح جارو کردن مناسب می باشند .برای مثال فرش هایی کم پرز هستند ، که برای جارو کردن انها می توان از جاروهایی استفاده کرد که برس های دواری دارند که با برهم زدن پرزها موجب می شود که ذرات گردو غبار به راحتی از داخل فرش جمع اوری گردد .و برخی از فرش ها هستند که پرز انها زیاد است و ساختار متراکم تری دارند ، که فرش های پشمی از این نوع می باشند ، برای این نوع فرشها از جاروهای برسی استفاده نکنید ، و از جاروهایی استفاده نمایید که مکنده هستند .

 

تغییر موضع

یکی دیگر از نکات مهمی که هنگام جارو زدن باید به ان دقت کنید این است که ، جهت جارو زدن تان را تغییر دهید .باید زمانی که جارو می کنید مدام جهت جارو زدن تان را تغییر دهید .و از جهت های مختلف اینکار را انجام دهید .سبب میشود پرز و بافت فرش حالت خود را حفظ کند و به دلیل یکنواخت نبودن جارو از پرز شدن زیادی جلوگیری صورت گیرد .

 

جارو زدن صحیح باعث کاهش باکتری می شود

وقتی جارو زدن درست انجام گیرد ، فرش های شما همیشه تمیز و چشم نواز خواهند بود و این باعث می شود که محل مناسبی برای رشد باکتری ها و حشرات نباشد .حتما می دانید جایی برای این گونه حشرات مناسب است که کثیف بوده و شرایط رشدشان را مهیا کند ، فرشی که تمیز باشد و مرتب جارو شده و اجازه داده نشود که گردو غبار به دل ان نفوذ کند ، جولانگاه این باکتری ها و حشرات نخواهد بود .

توجه نمایید که فعالیت بیش از حد باکتری ها و حشرات ریز ، خود میتواند عاملی بر تخریب فرش ها باشد .

 

در هفته چه مقدار جارو بزنیم ؟

یکی از سوالاتی که در اینجا مطرح می شود این است که چه الگوی زمانی برای این منظور مناسب است ؟

تعداد دفعاتی که در هفته مناسب است که فرش جارو بخورد ، به میزان رفت و امد و نشست و برخاست روی ان بستگی دارد و هم چنین نحوه ی استفاده از فرش .

اگر روی فرش تان با کفش رفت و امد می کند به جارو کردن و شست و بیشتری احتیاج دارد و اگر فرزندی دارید که امکان ریخت و پاش ان روی فرش زیاد است و یا فرش تان را بیشتر لک می کند ، فرش را بیشتر جارو بزنید .

اگر حیوان خانگی در منزل تان نگهداری می کنید ، چند روز در هفته ان را تمیز کنید و حداقل چندین بار در سال ان را بشویید .

 

روش های پیشنهادی برای مراقبت از فرش

1- سعی کنید تا انجا که می توانید فرش هایتان را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید .اگر فرش تان در اتاقی پهن است که افتاب گیر است ، از ان بیشتر مراقبت کنید .زیرا فرشی که زیاد در معرض نور افتاب قرار گیرد ، باعث رنگ پریدگی ان میشود .و تضعیف بافت فرش باعث پوسیدگی سریعتر ان می شود .پس از پرده های ضخیم تر برای پشت پرده هایتان استفاده کنید .

2- وسایل حرارتی و اتش زا را مانند بخاری و شوفاژ ، در نزدیکی فرش ها قرار ندهید ، زیرا فرشی که حتی مقدار کمی از ان بسوزد ، از ارزش ان بسیار زیاد کاسته می شود .

3- برای جابجایی فرش هرگز ان را تا نکنید زیرا باعث شکستگی ان می شود .و حتی اگر می خواهید فرشی را در جایی نگهداری کنید ان را لوله کرده و در جایی که رطوبت نباشد قرار دهید و اگر مدت طولانی از ان استفاده نمی کنید ، بهتر است قرص نفتالین در ان قرار بدهید .

4- فرش ها در اثر رفت و امد ساییده می شوند ، بعد از گذشت مدتی انها را سرو ته کنید .

5- هنگام شست و شوی فرش اگر خودتان این فرش را می شویید ، بهتر است که از پودر دستی استفاده کنید ، و ان را به گونه ای بشویید که هیچ اثری از ان باقی نماند .

و ان را در جایی قرار دهید که کاملا خشک گردد.

6- وسایل سنگین را روی فرش تان نگذارید ، زیرا جای ان روی فرش تان می ماند .و یا اینکه یک زیر پایه ای زیر ان قرار دهید که فرشتان جا برندارد.

7- ریختن برخی لکه ها در فرش علاوه بر بوی نامطبوع باعث سفت شدن فرش می شود ، بهتر است که اگر لکه ای روی فرشتان می ریزد ، ان را سریعا تمیز کنید و محل ان را خشک نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *