فرش ماشینی

فرش های کهنه نما جدیدترین و پرطرفدارترین فرش های ماشینی

فرش های کهنه نما پرطرفدارترین فرش های ماشینی

فرش کهنه نما ، فرشی است که امروزه طرفداران بسیار پیدا کرده است .و این فرش به گونه ای طراحی می شود که به فرش های با قدمت بالا شباهت بسیاری دارد .بسیاری از مشتریان به فرش کهنه نما شده و فرش هایی که در انها شدت رنگ کاهش یافته است و کهنگی دارند ، علاقه ی بسیاری نشان می دهند .که در ادامه در مورد این نوع از فرش بیشتر و مفصل تر توضیح داده خواهد شد .

کسانی که در صنعت فرش فعالیت دارند ، فرش کهنه نما را از فرش های نو و جدید تهیه می کنند و با روش های خاص به کهنه کردن یک فرش ماشینی نو اقدام می کنند .

مقاله ای دیگر: از بین بردن بوی نامطبوع فرش

 

فرش کهنه نما چیست ؟

به طور کلی این فرش های کهنه نما به فرش های دستباف قدیمی اشاره دارد .و از انجایی که فرش های قدیمی از ارزش و زیبایی بالایی برخوردار است ، این فرش ها نیز با یاداوری ان فرش ها زیبایی و ارزش وجودی ان فرش های نفیس در منزل را یاداور می شوند .و طرفداران هنر اصیل ایرانی و فرش های دستباف را اغنا می کنند .

کهنه نما کردن فرش تنها امروزه کاربرد ندارد ، بلکه در گذشته ها نیز این کار رواج داشته است .در واقع فرایند کهنه نما کردن، روشی است که برای دادن جلوه ی کهنه به فرش نو استفاده می شود .در این روش ، رنگ اولیه فرش کم میشود و یا اقداماتی روی فرش انجام می شود که قسمت هایی از فرش دچار ساییدگی بیشتری شده و به اصطلاح پاخور ان بیشتر گردد.

در حال حاضر طرفداران این فرش با اگاهی از روند تهیه ی فرش کهنه نما اقدام به خریداری ان می کنند .و انها می دانند که این فرش ها طی یک روند غیر طبیعی تهیه می شوند.و این نوع فرش ها به سبب اینکه زیبایی خاصی دارند ، جلوه ی خاصی را به منزل میبخشند .

 

فرش خاص کهنه نما در منزل

هم در گذشته و هم امروزه این نوع فرش ، مورد پسند افراد خاص پسند می باشد .و در گذشته هم فرش های دستباف را که افراد از رنگ خام و زننده ی ان ناراضی بودند ، کهنه می کردند .

روشی که برای این کار استفاده می کردند این بودکه ان فرش را در محل های پر رفت وامد بازار پهن می کردند تا زیر پای رهگذرها ، در اثر پاخوردن جا بیافتد و کهنه شود .

روش دیگر این بود که در زیر افتاب پهن شود و رنگ ان کمرنگ گردد.

و روش دیگر اینکه به وسیله ی اب و خاکستر و چوبک فرش را شست و شو داده تا فرش کهنه نما به دست بیاید .در حال حاضر از روشهای جدید در کنار روش های سنتی برای کهنه کردن فرش استفاده می شود .

 

دواشور کردن فرش

یکی از روش هایی که برای تهیه ی فرش کهنه نما استفاده می شود ، روش دواشور کردن است .در این روش است که از هیپوکلریت کلسیم که یک ماده شیمیایی است و به ان در تجارت سود یا پودرسفید گری گویند استفاده می شود .

به روش دواشور کردن ، کلرینه کردن نیز می گویند .و زمانی که از ان استفاده می شود ، نتیجه ی ان این می شود که الیاف و پشم فرش با از دست دادن فلس های خود حالت صیقلی پیدا می کنند .

هم اکنون عمل دواشور کردن برای فرش های صادراتی انجام میشود .و تجار فرش برای اینکه ارزش هنری بیشتری به فرش هایشان ببخشند از این روش استفاده می کنند .تا فرش کهنه نما را صادر کنند .زیرا این فرش در میان افرادی که به دکوراسیون های کلاسیک و سنتی علاقه دارند ، جایگاه ویژه ای دارد .

 

مزیت های فرش کهنه نما

چرا هر چیزی نو ان طرفدار دارد اما فرش کهنه اش ، طرفداران بیشتری دارد؟ این به این دلیل است که فرش کهنه اصالت بیشتری به منزل میدهد .فرش کهنه نما تنها مخصوص ایران نیست بلکه در اروپا نیز افراد به فرش کهنه اهمیت بیشتری می دهند .و به اصطلاح به ان وینتج گویند .فرش هایی که کهنه می شوند به فرش های دستباف قدیمی بسیار شبیه می شوند و این امر به ان فرش ارزش و زیبایی و اصالت دو چندان میدهد .

 

اندازه و دوام فرش کهنه نما

فرش کهنه نما یکی از انواع فرش هایی است که در اندازه ها و طرح های متنوع بافته می شود و میتواند سلیقه ی تمامی مشتریان را تامین کند .فرش کهنه نما همانطور که گفته شد ، در دو نوع دستباف و ماشینی بافته میشود و با توجه به جایی که ان را به کار میبرید ، می توانید سایز ان را تعیین و انتخاب کنید .

فرش های دستباف مراحل سختی را برای تبدیل شدن به فرش کهنه نما می گذرانند، به همین دلیل از فرش های بادوام وبا کیفیت تهیه میشوند ، و از عمر زیادی برخوردار میباشند .

 

فرش کهنه نما در دکوراسیون سبک کلاسیک

استفاده از این سبک فرش در دکوراسیون های کلاسیک ، پر استفاده است .کسانی که به سبک های کلاسیک علاقه دارند ، از فرش های دستباف و علی الخصوص فرش های دستباف کهنه شده استفاده میکنند .

این فرش ها وزن پایین تری دارند و شست و شوی انها بسیار راحت است .اما تمام کسانی که دوست دارند فرش کهنه نما در دکور خود داشته باشند ، نمیتوانند نوع دستباف ان را تهیه کنند به همین دلیل فرش های ماشینی کهنه نما از استقبال بسیار بالایی در میان مد دوستان برخوردار است .و با قیمت پایین تر ، نوع فرش های کهنه نما را به صورت و شبیه فرش دستباف دارند .

مقاله مرتبط : فنگ شویی چیست ؟

 

مزیت های صادرات فرش کهنه نما

عمل کهنه نما کردن فرش های دستباف برای صادر کردن ان بهتر است، به دلایل زیر ،که ذکر می شود :

خریداران این نوع فرش این تصور را دارند که فرش شان که کهنه نما شده عمر و استقامت بالایی دارد .و مانند فرش های دستباف کهنه رنگ هایش دارای هماهنگی بالایی است .

ممکن است فرش دستباف دارای رنگ های تند و بی کیفیت باشد ، وقتی کهنه نما میشود ، عیوب فرش چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

اجناسی که دسته دوم هستند و برای صادرات فرش انتخاب می شوند شامل بخشودگی های گمرکی می شوند ، که این قانون شامل فرش های کهنه نما نیز می شود .

از تسهیلات که برای تعرفه ترجیحی ورود کالا ، که برای بعضی از کشورها وجود دارد میتوان استفاده کرد .

 

 

فرش های کهنه نما از چه طرقی تهیه می شود

به طور کلی فرش های دستباف به طرق مختلف کهنه می شوند که با روش بافت فرش های ماشینی که به صورت کهنه نقشه ی انها طراحی میشود و بافته میشود ، بسیار متفاوت است.

فرش های ماشینی کهنه نما به این صورت طراحی و بافته میشوند درصورتی که فرش های دستباف به وسیله ی مواد طبیعی و شیمیایی کهنه نما میشوند :

1- فرش به وسیله ی ترکیب اب و چوبک و خاکستر شسته شده که حالتی قلیایی دارد.

2- از ماده ای به نام هیپوکلریت کلسیم که یک ترکیب شیمیایی است و نام تجاری ان سود و پودر سفید گری استفاده می شود .برای کلرینه کردن از این ماده استفاده میشود. که استفاده از ان به مقداری است که به فرش اسیبی نزند.

3- یک روش برای تهیه فرش کهنه نما وجود دارد که از بقیه ارزشمند تر است .و این روش به این گونه است که ان را در زیر افتاب و یا محل های پر رفت وامد قرار داده می شود تا به سبب پاخوردن کهنه شده و استفاده از این روش یک روش طبیعی است که باعث می شود فرش به مرور زمان کهنه شود که ارزش ان نیز بالاتر است.

 

 

برخی از تجار فکر می کنند که میتوانند فرش های کهنه نما را به طور واقعی به جای فرش های اصل قدیمی جا بزنند و به ان قیمت به افراد بفروشند .در صورتی که این طرز فکر غلط است و به وسیله ی تجهیزات ازمایشگاهی به راحتی میتوان متوجه این امرشد که فرش چه قدمتی دارد .و به طور واقعی قدیمی است یا اینکه یک فرش کهنه نما ست .

 

 

مقاله ای مرتبط : تاثیرات رنگ در دکوراسیون 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *