دکوراسیون

سرامیک یا فرش ؟

سرامیک یا فرش ؟

علت نوشتن این مطلب این بوده که مد زمانه تغییر کرده و افراد به جای استفاده از فرش از سرامیک استفاده میکنند. ما به بررسی این موضوع از زاویه ی نگاه طب سنتی می پردازیم، تا متوجه شویم علت استفاده از فرش در گذشته و حتی اختراع این دستبافته چه بوده؟

صرفا به دلیل زیبایی یا نرمی بوده یا اینکه دلیل علمی داشته و اینکه انسان نباید جای سرد و سفت زندگی کند و نشست و برخاست داشته باشد؟

در زمان های نه چندان دور در منازل ایرانی فرش های دستباف رنگارنگ گوش تا گوش خانه انداخته میشد، که بعدها به فرش ماشینی تبدیل شد، اما امروزه از کف پوشهای متنوع مثل سرامیک، سنگ، پارکت و غیره استفاده می شود.

و شما باید دقت بالایی درانتخاب کف پوش برای منزل خود داشته باشید و از کفپوشی استفاده کنید که بیشترین آسایش و آرامش را برای منزل شما در پی داشته باشد.

زیرا سلامت انسان مهم ترین چیزی است که باید به آن توجه شود و تمام تلاش های انسان در ساخت منزل و یا حتی کسب درآمد برای تامین این نیاز ضروری و حیاتی و مهم انسان است.

مقاله مرتبط : تاثیرات رنگ در دکوراسیون

 

 

تفاوت میان سرامیک و فرش

از نظر طب سنتی، بهتر است که از فرش به جای سرامیک استفاده شود. زیرا وظیفه ی طب سنتی محافظت و تامین سلامتی و ایمنی بدن می باشد. با توجه به توصیه های این طب و دامنه های گسترده ی توجه این طب به سلامت انسان، استفاده از فرش در منزل از سرامیک بسیار بهتر است .

زیرا تا آنجا که می دانیم، سرامیک طبعا سرد و فرش دارای طبیعت گرم میباشد.

طب سنتی، پیشنهاد هایی که دارد برای جلوگیری از بیماری انسانها می باشد. زیرا ثابت شده که استفاده از کف پوش های سرد مثل سنگ و سرامیک باعث استخوان درد و درد مفاصل می شود.

و از قدیم الایام در بین ایرانیان استفاده از فرش دستباف مرسوم بوده و امروزه شاهد از بین رفتن این فرهنگ در میان برخی از ایرانیان هستیم.

که مزایای استفاده از فرش در منزل را در مقابل زیبایی های دکوراسیون غربی فراموش کرده اند.

اگر از نظر علمی بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم ، باید عرض شود، پاها عضوی هستند که نقش تنظیم حرارت بدن را به عهده داشته و اگر انسان مجبور به زندگی بر روی کف پوش های سرد سرامیکی شود سرمای موجود در کف به راحتی از طریق پاها به بدن منتقل شده و این امر انواع بیماری ها را نتیجه می دهد.

زیرا فرش هم انرژی و هم گرمای منزل را تامین می کند و وقتی پاها روی فرش قرار گیرد، حرارت درون بدن حفظ شده و اندام های بدن از گزند سرما در امان می ماند.

مقاله مرتبط: برطرف کردن بوی نامطبوع فرش

 

 

سلامتی بدن و تفاوت میان سرامیک و فرش

البته درست است که فرش ماشینی با فرش دستباف تفاوت هایی دارد اما از سرامیک بهتر است.تفاوت فرش دستباف و ماشینی از این لحاظ است که، فرش دستباف به دلیل اینکه از جنس پشم است و یک جنس طبیعی است، در زمستان گرم و در تابستان سرد است. که فرش ماشینی این خصوصیت را ندارد. اما همین که حائلی میان پا و زمین است برای سلامت محیط زندگی مناسب است.

یکی  دیگر از نکات این است که فرش به دلیل داشتن حدود چند سانت پرز مانند یک تشک مناسب عمل می کند و اگر شما در منزل کودک خردسال یا سالمند داشته باشید، در برابر سر خوردن و شکستگی اعضا از آنها محافظت می کنید، علی رغم اینکه اگر فرش در منزل پهن باشد، به ندرت سالمند یا کودک شما روی زمین سر خورده و به زمین خواهند افتاد.

 

تولید الکتریسیته

موضوعی که در این بررسی می خواهیم به ان بپردازیم این است که اگر در منزل شما فرش پهن باشد، در مقایسه با سایر کفپوش ها، الکتریسیته ساکن ایجاد نمیشود. زیرا فرش از پشم، پنبه، ابریشم و یا الیاف مصنوعی مرغوب تشکیل شده و به هیچ وجه تولید الکتریسیته ی ساکن نمی کند. و همین امرخود باعث حفظ سلامتی بدن میشود. زیرا الکتریسیته ساکن باعث تجمع بارهای یونی در بدن شده و شما آنها را به صورت جرقه احساس می کنید که این بارهای اضافی در بدن باعث ایجاد سردرد و استرس، تنگی نقس و … میشود.

 

 

تاثیر فرش بر روان و زیبایی منزل

در مقایسه ی فرش با سرامیک، میتوان گفت که فرش اعم از دستباف یا ماشینی تاثیر بسیار زیادی روی روان انسان دارد که سرامیک ها به دلیل تک رنگ بودنشان این تاثیر را ندارند.

در فرش ها از طرح های زیبای هنرمندانه و زیبایی های ایرانی استفاده می شود که خود این طرح ها به منزل ما معنی می بخشد، و در مقایسه با سرامیک ها که باعث خستگی چشم می شوند، مناسب ترند.

و اینکه رنگ ها در منزل خود تاثیراتی دارند که فلسفه ی رنگ ها و تاثیرات هر کدام را در منزل ما زنده میکند.

و برای ست کردن وسایل با رنگ های درون فرش از رنگ های بیشتری استفاده می شود که خود وجود رنگ ها باعث گرما بخشی و زیبایی بخشی به محیط می شود.

گذشته از همه ی این موارد، سرامیک با گذر زمان، از رونق و کیفیت افتاده و باید به تعویض آن اقدام کرد، در صورتی که فرش های دستباف ایرانی با هر میزان پاخوردن، رنگ های تازه تری یافته و از کیفیت و مرغوبیت بیشتری برخوردار می شوند.

 

 

مضرات سرامیک در منزل

به طور کلی برای جمع بندی مضرات سرامیک در منزل از دیدگاه سنتی میتوان گفت:

1- کف پوش های سرامیک باعث انتقال سرما از کف پا به بدن می شود، که باعث بروز بیماری های مفصلی و استخوانی می شود.

2- سرامیک به دلیل نداشتن نقش و نگار باعث خستگی روحی می شود.

3- سرامیک ها از نظر روانی و بصری تاثیر مناسبی بر بدن ندارند.

4- عمر کف پوش های سرامیکی زیاد نیست و در صورت شکستن یا اکسیده شدن در اثر کف شو ها باید تعویض شوند.

در صورتی که فرش های ایرانی هر چه از عمرشان می گذرد بر زیبایی و کیفیت و دوام شان افزوده میشود.

 

درست است در این مطلب تمام مزیت ها متوجه فرش های ایرانی بود، اما نباید از قیمت بالای این محصول در ایران و جهان غافل شد، و بسیاری از خانواده ها اگر چه دوست دارند که فرش دستباف برای منازل خود تهیه کنند اما نمی توانند از پس هزینه های ان بر بیایند.

و در این موارد توصیه میشود، از فرش های ماشینی مرغوب استفاده شود.

مقاله ای دیگر: تفاوت های انواع فرش ماشینی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *