دسته‌بندی نشده

از اصطلاح هیت ست چه می دانید؟

از اصطلاح هیت ست چه می دانید؟

اگر شما قصد خرید فرش ماشینی داشته باشید، احتمالا با اصطلاح هیت ست اشنا شده اید. یا اینکه ممکن است از زبان افراد دیگر شنیده باشید. شاید دوست دارید در مورد آن بیشتر بدانید. در این مقاله در مورد این عمل در زمینه ی تولید فرش ماشینی توضیح داده خواهد شد.

آیا این ویژگی مزایای خاصی به فرش ماشینی می بخشد، یا خیر صرفا یک اسم است؟

مقاله ای دیگر: تفاوت های انواع فرش ماشینی

 

هیت ست

هیت ست یعنی فرش ماشینی یا الیافی که هیت ست شده است. در طی این مرحله ی هیت ست شدن بافت درونی نخی که ریسیده شده است به وسیله ی بخار و حرارتی که می خورد تثبیت می شود و این کار باعث می شود کیفیت نخ و به تبع آن کیفیت منسوجاتی که به وسیله ی این نخ ها بافته می شود بالا رود.

 

فرش ماشینی یک محصول شناخته شده در دنیاست که روز به روز به کیفیت ان اضافه شده و تولیدکنندگان سعی دارند برای افزایش کیفیت محصولات خودشان از فناوری های روز دنیا استفاده کنند. از بهترین فرش های ماشینی موجود در بازار فرش ماشینی اکریلیک است. که یک عیبی که دارد این است که پرز می دهد. و این امر باعث اعتراض و نارضایتی برخی کاربران و مصرف کنندگان شده بود.

این جنس با تکنولوژی هیت ست رفع عیب شده و برای بافت فرش ماشینی به کار می رود و باعث شده است که فرش ماشینی اکریلیک هیت ست شده از جمله مرغوب ترین و بهترین فرش های موجود در بازار شود.

مقاله ای دیگر: سرامیک یا فرش

 

عمل هیت ست

امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی، نخ هیت ست شده جایگاه ویژه ای در تولید و بین تولید کنندگان دارد . اصولا فرآیند هیت ست و بخاردهی به خاطر افزایش کیفیت نخ و نهایتا فرش ماشینی میباشد. استفاده از نخ هیت ست شده در یک واحد نساجی بین 7 تا 10 درصد افزایش راندمان دارد.

این افزایش راندمان به این دلیل است که این تکنولوژی عیوب بسیاری از نخ ها را رفع کرده و این نخ برای ماشین الات بافت یک الزام است. امروزه سرعت تولید فرش و رقابل بین تولیدکنندگان بسیار بالاست. و در فرش های با تراکم بالا نخ ها باید در برابر پارگی مقاومت بالایی داشته باشند.تا پارگی بیش از حد تولید را مختل نکند.

 

 

مزایای یک نخ هیت ست شده

1- نخ حالت پفکی به خود گرفته و بالک ان افزایش یافته و در نتیجه نخ مصرفی کاهش یافته و پوشش فرش بهتر می شود.

2- پرز نخ کاهش می یابد.

3- نخ ها با حرارت تثبیت شده و تثبیت تاب صورت می گیرد.

4- زیر دست نرم تر می شود.

5- پارگی نخ حین بافت کمتر می شود.

6- فرش ها دانه اناری می شوند. و تشخیص سرنخ ها در فرش راحت تر می شود.

7- فرشی که به وسیله ی این نخ بافته می شود پس از شست و شو دچار کاهش رنگ نمی شوند.

8- فرش هیت ست شده پایداری زیادی در برابر حرارت و نور خواهد داشت.

 

کلیه ی نخ ها می توانند هیت ست شده و کیفیت شان افزایش یابد. و چون از بخار آب به عنوان وسیله ی حرارتی استفاده می شود نخ ها اسیب نمی بینند.

 

ماشین الات هیت ست

در ماشین الات هیت ست به طور میانگین 24 تا 48 سرنخ در قفسه به ماشینی وارد می شود. اصولا فرایند بخار دهی به نخ های اکریلیک و تثبیت انها یک فرایند ضروری است. زیرا با این نخ بافت فرش ماشینی کیفیت بالایی به خود می گیرد.بخار دهی به نخ باعث ایجاد مقاومت نخ در برابر پارگی حین بافت می شود. پرزدهی فرش را کاهش داده و قابلیت جذب رنگ را توسط نخ بالا می برد.

نخ ها را حجیم کرده و یک سطح یکنواخت را با زیردست نرم تولید می کند.

 

فرایند کار

در کنار کریل یا قفسه ی تغذیه یک کریل رزرو هم وجود دارد. که هنگام تمام شدن کار بوبین اول پروسه دچار توقف نشود.

نخ ها بعد از عبور از واحد pre feeding وارد سیستمی می شوند که به کلاف کن معروف است. در این بخش نخ ها به صورت حلقه هایی ممتد بر روی یکدیگر ، بر روی یک تسمه نقاله پهن می شوند.

در مدل های جدید از ماشین الات هیت ست برای اینکه میزان تولید افزایش یابد، پهنای تسمه نقاله هدایت کننده نخ ها افزایش یافته است.

بعد از این مرحله نخ ها از روی تسمه نقاله وارد ناحیه بخاردهی می شوند.

نخ ها بعد از اینکه از هدهای بخار رد می شوند، وارد خشک کن و سپس خنک کننده می شوند. زیرا اکریلیک قابلیت جذب رطوبت دارند و این مرحله برای این نخ ضروری است. سپس سرنخ ها وارد بهش کنترل الکترونیکی میشوند، و از انجا به واحد پیچش هدایت می گردند.

 

ماشین الات هیت ست قابلیت هیت ست نمودن انواع نخ های پلی استر، پلی پروپلین، اکریلیک، پشم و نخ های بی سی اف را دارند.

در ماشین tvp3 طول تونل بخار و زمان بخار دهی بیشتر است و عمل هیت ست در یک تونل بسته انجام می گیرد.

به گونه ای که دمای بخار آب تا 140 درجه می تواند بالا رود.

نکته ی دیگر این که در ماشین tvp3 میتوان از این خط نخ فریز هم به دست اورد.

به این صورت که قبل ازاینکه نخ به بخار دهی وارد شود میتوان نخ را از یک واحد فریزینک و خنک کننده عبور داده و سپس نخ را هیت ست کرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *