دسته‌بندی نشده

چقدر با فرش کاشان آشنایی دارید؟

چقدر با فرش کاشان آشنایی دارید؟

کمتر پیش می آید کسی فرش کاشان را نشنیده باشد و یا نشناسد. فرش با نام کاشان و کاشان با صنعت فرش بافی عجین بوده و تا کنون جدایی بین این دو کلمه به وجود نیامده است. به صورتی که در جهان فرش را به نام کاشان می شناسند .و کاشان از جمله شهر های تاریخی و پر آوازه در زمینه ی بافت فرش دستباف و فرش ماشینی بوده و در کنار سایر شهر های ایران که در این زمینه و حوزه فعالیت دارند جولان میدهد.

ایران مهد هنر هاست و یکی از این هنرهای اصیل هنر فرش دستباف است .و در ادامه ی این هنر فرش ماشینی است که امروزه بیش از 4 دهه است که نیاز خریداران و متقاضیان این محصول را در ایران و جهان پاسخ می دهد.

مقاله مرتبط: دانستنی های فرش ماشینی

 

فرش ماشینی کاشان

فرش ماشینی کاشان در سال 1350 هجری شمسی بود که به وسیله ی کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان بافته شد و روانه ی بازار گردید.

اولین فرش های ماشینی که به وسیله ی ابریشم مصنوعی و با وزن سبک بافته شد مورد استقبال خریداران واقع شد و تولید این محصول تا به امروز ادامه دارد.

فرش ماشینی در انواع جنس و طرح بافته می شود و شاخصه های مختلف شناخته می شود.

فرش ماشینی کاشان در رتبه ی دوم صادرات فرش ماشینی به جهان قرار دارد و کاشان قطب فرش ماشینی ایران و به نوعی جهان محسوب می شود. رتبه ی اول ازان ترکیه است. زیرا این کشور به این صنعت توجه ویژه ای داشته است و با تولید فرش های سبک و ارزان قیمت توانسته بازار دنیا را در دست خود بگیرد.

اما باید ذکر شود از نظر تکنولوژی بافت و از نظر طراحی هیچ کدام از تولید کنندگان فرش ماشینی جهان یارای رقابت با فرش ماشینی کاشان را ندارند .زیرا ایران مهد فرش است و طراحی نقشه های زیبا و اصیل ایرانی به گذشته های دور بر میگردد.و هنرمندان بسیاری در ایران هستند که میتوانند فرش های زیبا و چشم نواز در سبک های متنوع و متفاوت تولید کنند و رقیبان خارجی توانایی رقابت در این زمینه را با ایرانیان که سابقه ای طولانی در این مسیر دارند ، را ندارند.

فرش های ایرانی به دلیل به کار رفتن الیاف مرغوب در انها جز کالاهای گران قیمت و لوکس به شمار می روند.

و در بازار های جهانی از نظر کیفیت در رده ی اول سبد خرید خریداران می باشند. فرشهای ترکیه تنها با 400 شانه تولید می شوند در حالی که ایران به تازگی فرش 1500 شانه خود را روانه بازار کرده و از نظر طرح و ظرافت نظیر این نوع فرش در دنیا وجود ندارد.

مقاله مرتبط: تفاوت های انواع فرش ماشینی

 

فرش دستباف کاشان

کاشان که از نظر تولیدات فرش ماشینی به این آوازه و شهرت رسیده است از نظر فرش دستباف که به گونه ای مهد اولیه ی تولید فرش دنیا در سراسر تاریخ بوده است.

شهر کاشن از جمله قدیمی ترین شهر های جهان است که ساکنان ان در قدیم از طریق بافت پارچه های مخمل و اطلس دوزی امرار معاش می کرده اند.و تولید این نوع پارچه های نقیس و گرانبها شهرت قابل توجهی را برای ایران در سراسر دنیا کسب کرده بود.

از جمله افراد مشهور تاریخ نظیر، مارکوپولو و انتوان شرلی از هنر کاشان در زمینه تولید انواع منسوجات مثل: قالیچه های گرانبها و زیبا و فرش های دستباف ستایش کرده اند.

هم چنین در دوران صفویه فر شهای دستباف بی نظیری بافته شده است که در موزه ها و کلکسیون های بزرگ جهان نگهداری می شوند.

فرش کاشان به وسیله ی بزرگانی طراحی وبافته می شده است که بافته های دست این بزرگواران به سبب زیبایی و ظرافت و کیفیت بافت از جمله محصولات مشهور دوران گذشته و اکنون بوده است.

از جمله این اساتید که در این زمینه فعالیت داشته اند، استاد میرزا نصرالله و استاد افسری، کریم پور، اصفهانیان و تقدیسی بوده است.

 

 

از جمله ویژگی های فرش کاشان

هر شهرتی علتی دارد و هر کیفیتی بسته به خصوصیات و ویژگی هایی تخمین زده می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های فرش دستباف کاشان ریز بافت بودن ان است ، بافت بسیار ریز این قالی ها از جمله ویژگی هایی است که طرفداران مخصوص خود را دارد. همین ویژگی است که باعث می شود این فرش حالتی برجسته به خود بگیرد و نمود بیشتری داشته باشد.

از دیگر ویژگی های قال کاشان ، زمینه ی لاکی ان می باشد. زمینه ی لاکی و حاشیه ی سرمه ای از جمله ویژگی های فرش کاشان است.

فرش های دستباف به وسیله ی رجشمار شناخته می شوند که رجشمار فرش های کاشان به طور عمده پایین بوده و بین 30 تا 45 رج می باشد.

سایز فرش های کاشان نیز شهره شده و اگرچه در این شهر انواع فرش در سایز های مختلف بافته می شود اما چیزی که در مورد فرش های کاشان شهره شده است این است که فرش کاشان دارای اندازه ی سجاده ای می باشد.

و در اخر باید به طرح منحصر به فرد این فرش صحبت کنم که از جمله اسلیمی های سفید رنگی که در دور لچک و ترنج و حاشیه های فرش کشیده شده است ازجمله این تفاوت هاست که فرش کاشان را از سایر فرش ها متمایز می کند.

 

طرح های ویژه و معروفی که در قالی های کاشان بافته می شود

نقشه ی ترنج

محراب

محتشم کاشان

گلدانی و درختی

بته جقه ی کاشان

سجاده ای کاشان

فرش پنج رنگ کاشان

 

 

مشخصه های فرش ماشینی کاشان

اما فرش ماشینی با فرش دستباف تفاوت هایی دارد که در اینجا ذکر می شود فرش ماشینی به وسیله ی چه معیارها و شاخصه هایی شناخته شده و بررسی می شود.

از جمله زمینه هایی که فرش ماشینی در ان بررسی می شود :

شانه و تراکم

جنس فرش

ابعاد فرش

رنگ و طرح است.

 

در بازار انواع فرش ماشینی در دسته های 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه وجود دارد. شانه و تراکم فرش فشردگی و تراکم و تعداد گره های به کار رفته در دل فرش را مشخص می کند.

اکریلیک، پلی استر، پلی پروپلین و بی سی اف از جمله جنس هایی است که در بافت فرش ماشینی به کار می رود.

فرش ماشینی به وسیله ی ماشین آلات صنعتی بافته می شود و در سایزهای رایج 6 متری، 9متری و 12 متری بافته می شود. البته فرش های ماشینی در سایزهای کوچکتر و بزرگتر به صورت سفارشی بافته میشود که در انتخاب فرش ماشینی علاوه بر موارد بالا سایز نیز ازجمله معیارهایی است که باید بررسی گردد.

رنگ و طرح نیز که از جمله موارد سلیقه ای است. و در هنگام خرید با توجه به دکوراسیون افراد و تمی که دارد تعیین می گردد.

فرش های ماشینی در انواع سبک کلاسیک، سنتی، و مدرن بافته میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *